Choroby tarczycy to temat, o którym w ostatnich latach słyszy się coraz więcej. O chorobach tarczycy dowiadujemy się z mediów. Słyszymy o celebrytkach z Hashimo to, o guzkach u cioci albo wytrzeszczu u koleżanki. Często wydaje nam się, że skoro tyle osób ma chorobę tarczycy to zapewne i ja sam/sama mogę mieć z tym problem. I rzeczywiście problemy z tarczycą są bardzo popularne.
Szukasz odpowiedzi na pytania:
Kiedy możemy podejrzewać, że nasze problemy mogą wynikać z choroby tarczycy?
Jakie są objawy choroby tarczycy?
Kiedy należy wykonać badania?
Poniżej odpowiadam.
Kiedy udać się do lekarza, czyli objawy sugerujące chorobę tarczycy:
Jeśli pojawią się poniższe objawy to może być to choroba tarczycy. Wówczas konieczna jest konsultacja u endokrynologa, który przeprowadzi wywiad, na tej podstawie zleci wykonanie badań i postawi prawidłową diagnozę.
· Zmęczenie, senność w ciągu dnia – na ten objaw skarży się najwięcej pacjentów; dość częsty w niedoczynności tarczycy.
· Ogólne osłabienie – może wskazywać na nadczynność i niedoczynność tarczycy
· Wahania masy ciała — tycie w przypadku niedoczynności a chudnięcie przy nadczynności tarczycy.
· Zmiany skórne takie jak na przykład suchość skóry, wypadanie włosów, łamliwość paznokci to cechy charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy, w nadczynności uwagę zwraca wzmożona potliwość, cienkie i łamliwe włosy oraz paznokcie.
· Zaburzenia miesiączkowania i niepłodność u kobiet oraz spadek libido, zaburzenia wzwodu u mężczyzn występują w niedoczynności tarczycy.
· Zaburzenia rytmu serca tachykardia, czyli szybkie bicie serca (odczuwane jako kołatanie) występuje w nadczynności tarczycy a bradykardia, czyli spowolniałe bicie serca w niedoczynności tarczycy.
Możesz także zauważyć u siebie ból szyi, często promieniujący, któremu może towarzyszyć gorączka to sygnał, że możesz mieć zapalenie tarczycy. Koniecznie wtedy zgłoś się do lekarza!
Oczywiście nie zawsze wszystkie te objawy występują razem. Często występuje obecne są tylko pojedyncze objawy albo choroby tarczycy objawiają się tylko zmianami widocznymi w wynikach badań. Może zdarzyć się też, że wystąpią objawy będące współistnieniem innej choroby, a więc objawy, które nie są powiązane z tarczycą, ale dają podobne objawy.
Kiedy badanie przeciwciał?
Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, natomiast nadczynności tarczycy choroba Gravesa-Basedowa. Są to autoimmunologiczne choroby tarczycy związane z obecnością przeciwciał. Choroby te prowadzą do uszkodzenia tarczycy, a w następstwie do stopniowego upośledzenia funkcji. Ponadto mogą być przyczyną problemów z płodnością, poronień, a także mogą wpływać na płód w czasie ciąży.
Choroba Hashimoto i Gravesa-Basedowa to choroby, które często występują rodzinnie.
Endokrynolog pomoże Ci poprawnie zdiagnozować powyższe choroby, zasugeruje optymalne leczenie, powie o właściwej diecie i niezbędnych suplementach.
Kiedy wykonać USG tarczycy?
· Wyczuwasz powiększenie szyi, przeszkodę w obrębie szyi, trudności przy połykaniu lub duszność.
· Widzisz, że Twoja szyja jest obrzęknięta, zaczerwieniona, odczuwasz ból.
· Podejrzewasz u siebie chorobę Hashimoto, chorobę Gravesa-Basedowa.
· Wyczuwasz guzek tarczycy.
· Jesteś genetycznie obciążony chorobami tarczycy, czyli na przykład w rodzinie występowały przypadki rak tarczycy.